klasy energooszczędnośći budynków kolory ue

Szwajcaria ma problem z energooszczędnością budynków. Potrzebne są inwestycje

Uporządkowana mistrzyni w recyklingu, taka w opinii wielu osób jest Szwajcaria. Jednak ten piękny i czysty kraj ma swoją słabszą, mniej pro – “eko”, stronę  – wysoki poziom konsumpcjonizmu i wygody. Co więcej, gdyby wszyscy żyli jak Szwajcarzy, światowa populacja potrzebowałaby trzech planet, aby zapewnić wystarczającą ilość zasobów naturalnych. Ponadto, Szwajcaria zużywa więcej oleju opałowego niż inne kraje europejskie i jest powyżej średniej, jeśli chodzi o straty ciepła.

Jednym z powodów jest to, że wiele budynków jest stosunkowo starych i panuje powszechna niechęć do inwestowania w remonty, pomimo dotacji państwowych.

Obecne budynki zużywają co roku około 40% energii zużywanej w Szwajcarii i wytwarzają więcej gazów cieplarnianych niż sektor przemysłowy. Odpowiadają też za blisko 25% rocznej emisji dwutlenku węgla, a postępy w zwiększaniu ich wydajności są bardzo powolne.

Milion domów bez nowoczesnej termoizolacji

Szacuje się, że ponad milion szwajcarskich domów nie jest odpowiednio zaizolowanych czy ocieplonych, co z kolei przyczynia się do znacznych strat ciepła. Dobra wiadomość jest taka, że w ramach programu budowlanego, wprowadzonego przez rząd federalny, właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na modernizację swoich domów i mieszkań. Dotacje stanowią od 10% do 30% wartości inwestycji.

Energooszczędna renowacja, która się opłaca

Grube warstwy izolacji z wełny mineralnej, potrójne oszklenie, automatyczny system wentylacji, czy zastąpienie ogrzewania olejowego pompą termiczną potrafią przekształcić przestarzały budynek w nowoczesny dom.

Termomodernizacja potrafi zwiększyć wartość nieruchomości o 30-40%, zmniejszając jednocześnie zapotrzebowanie budynku na ciepło o ponad połowę. Budynki przyjazne dla środowiska mają dobrą izolację, co zmniejsza straty ciepła. Automatyczne systemy wentylacyjne również zwiększają wydajność domu. Zmniejszają koszty ogrzewania i zapobiegają tworzeniu się pleśni. Podobnie wymiana systemu ogrzewania olejowego może znacząco zwiększyć efektywność energetyczną budynku.

Praca przy termomodernizowaniu Szwajcarii

Budynek może stać się przyjazny dla środowiska tylko po dokonaniu znacznych inwestycji w termomodernizację. Niestety, jak dotąd w Szwajcarii, tylko jeden na sto domów rocznie był odnawiany w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej.

Termomodernizacja, pomimo rosnącego zainteresowania publicznego i zachęt finansowych, postępowała powoli. Obecnie sytuacja się zmienia, ponieważ Szwajcaria musi osiągnąć cele wyznaczone w Rządowej Strategii Energetycznej do 2025 roku. Szerokie i systemowe inwestycje w termomodernizację domów będą skutkować sporym wzrostem zapotrzebowania na fachowców od systemów dociepleń i systemów grzewczych, hydraulików, i instalatorów  oraz monterów stolarki budowlanej. Dla nich pracy w Szwajacarii nie zabraknie.

Właściwa termoizolacja domu nie tylko obniża koszty ogrzewania i chłodzenia, ale także poprawia komfort życia. Należy także pamiętać, że w przyszłości kryteria zrównoważonego rozwoju – ślad CO2, będą odgrywać coraz większą rolę w ogólnej wycenie nieruchomości.

Przejżyj dostypne – aktualne oferty pracy w sektorze budowlanym w Szwajcarii