Ile możesz zarobić na szwajcarskiej budowie?

Szwajcaria to jedno z najlepiej rozwiniętych państw europejskich o stabilnej i nowoczesnej  gospodarce.  Wśród najbardziej perspektywicznych branż wyróżnia się sektor budowlany, który odnotowuje systematyczny wzrost. Co więcej, Szwajcaria należy do najbardziej uprzemysłowionych na świecie (obok Chin i USA). Szwajcaria nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, jednak ma z nią dobre relacje, o czym świadczy obecność w strefie Schengen.

Szwajcaria nie jest dla Polaków oczywistym wyborem, jeśli chodzi o wyjazd zarobkowy. Pracownicy znające choćby komunikatywny język niemiecki wybierają raczej takie kraje jak: Niemcy lub Holandia. Warto jednak zastanowić się  nad wyjazdem właśnie do Szwajacarii – przede wszystkim ze względfu na walutę w jakiej otrzymasz wypłatę . Frank Szwajcarski nie dość, że znany jest ze swojej stabilności, to jeszcze jego notowania w 2022 wciąż rosną.

Waluta jest  popularna, szczególnie wśród inwestorów z całego globu  – frank szwajcarski (CHF) to gwarant stabilności w nieprzewidywalnych czasach – kryzysów gospodarczych oraz zawirowań politycznych i wojen.  Aktualnie, obok euro i dolara  jest to jedna z podstawowych walut wymienialnych na świecie. Jej kurs odnotowuje ciągły wzrost, obecnie wynosi już ponad 4,8 złotego, zatem zarabianie w tej walucie naprawdę się opłaca.

Ile zarabiają pracownicy budowlani w Szwajcarii?

Wynagrodzenie w szwajcarskiej budowlance zależy m.in. od doświadczenia oraz umiejętności komunikacyjnych pracownika. Dobra znajomość języka niemieckiego znacznie zwiększa szansę na znalezienie pracy z solidną wypłatą.

Czego wymagają pracodawcy? Najczęściej komunikatywnego posługiwania się językiem niemieckim oraz minimum 5-letniego doświadczenia w pracy w zawodzie. Aktualnie  poszukiwani są monterzy rusztowań, drzwi i okien, płyt kartonowo-gipsowych, instalacji sanitarnych i grzewczych oraz elektrycy, hydraulicy, murarze, cieśle szalunkowi, tynkarze, dociepleniowcy, stolarze i tynkarze. Przeciętna stawka godzinowa wynosi 33-38 CHF, czasem doliczana jest do niej dieta dzienna w wysokości 16 franków. Pomocnicy na budowie mogą zarobić w miesiąc około 3800 CHF, czyli ponad 18 000 złotych. Sporo ofert pracy dotyczy projektów długoterminowych, w takich miastach jak: Zurych i Berno.

Jak znaleźć pracę w Szwajcarii?

Obcokrajowcy mogą przebywać  na terenie państwa przez 90 dni, po tym czasie należy ubiegać się o specjalne pozwolenia i wizy pracownicze. Poszukując pracy warto aplikować na naszej stronie. Dzięki temu aplikant zyskuje pewność gwarancji zatrudnienia w sprawdzonych firmach, na podstawie szwajcarskiej umowy o pracę z pełnymi świadczeniami socjalno-emerytalnymi,  co więcej otrzyma również pomoc w znalezieniu zakwaterowania oraz załatwieniu niezbędnych formalności, takich jak: ubezpieczenie, pozwolenia na pobyt i pracę. Dodatkowo znajdziesz się pod opieka polskiego doradcy zawodowego.