Szwajcarska kultura pracy i biznesu

Szwajcaria jest światowym liderem w dziedzinie innowacji i siedzibą wielu międzynarodowych firm. Nic dziwnego, że wiele osób chce znaleźć pracę w Szwajcarii lub założyć własną firmę. Należy pamiętać, że Szwajcarzy, ponad wszystko, cenią sobie punktualność, oszczędność, odpowiedzialność i tolerancję. Te wartości kulturowe są widoczne także w sposobie, w jaki Szwajcarzy podchodzą do pracy i biznesu.

Tydzień pracy

Elastyczny czas pracy jest, w zasadzie, normą dla szwajcarskich pracowników, choć zazwyczaj pracują oni od poniedziałku do piątku, od wczesnych godzin porannych (07:00- 8:00) do późnego popołudnia (17:00-18:00).  Zgodnie z prawem, czas pracy wynosi maksymalnie 45 godzin tygodniowo. Jednak godziny pracy w Szwajcarii mogą się różnić w zależności od pracodawcy, stanowiska i branży, w której się pracuje.

Na przykład osoby na pełnoetatowych stanowiskach zwykle pracują średnio 41 godzin tygodniowo. Z drugiej strony, branże w sektorze prywatnym, takie jak bankowość, pracują dłużej, bo około 42 godzin w tygodniu. Natomiast pracownicy szpitali  czy hoteli mogą pracować nawet do 60 godzin tygodniowo.

Płaca minimalna w Szwajcarii

W Szwajcarii nie ma płacy minimalnej. Co prawda, w 2014 r. zostało przeprowadzone referendum, w którym zaproponowano ustalenie takiej stawki, na 22 CHF za godzinę, lub 4 tys. CHF miesięcznie, ale projekt nie został przyjęty. Niektóre kantony zdecydowały się jednak na wprowadzenie minimum godzinowego, które w Genewie wynosi 23 CHF i jest obecnie najwyższą na świecie stawka minimalną. Pomimo braku prawnych regulacji, Szwajcaria znajduje się wśród 4% krajów o najwyższej płacy minimalnej, która wynosi ponad 14 tys. CHF rocznie.

Należy pamiętać, że płace są negocjowane są między pracodawcą, a pracownikiem i znacząco się różnią w zależności od sektora. Można to jednak wstępnie oszacować, używając kalkulatora płac, który udostępnia na swojej stronie Federalny Departament Spraw Gospodarczych. Kalkulator pomaga obliczyć jaka może być płaca minimalna na podstawie wieku, branży, kwalifikacji (wykształcenie, szkolenie, lata doświadczenia itp.) oraz w oparciu o kanton, w którym oferowane jest dane stanowisko.

Punktualność

Jeśli jest jedna rzecz, z której słynie Szwajcaria, to właśnie punktualność. To nie przypadek, że ten mały kraj ma tak wiele znanych marek zegarków. Szwajcarzy tak bardzo cenią sobie  punktualność, że Spóźnienie się na umówione spotkanie jest najgorszym sposobem na przedstawienie się Szwajcarowi. Dlatego, żeby wywrzeć naprawdę dobre wrażenie, należy przyjechać z około 15 minutowym wyprzedzeniem, zwłaszcza starając się o pracę w niemieckiej części Szwajcarii.

Równość płci

Według raportu szwajcarskiego uniwersytetu St. Gallen, kobiety mogą czekać nawet 50 lat, aby uzyskać równy dostęp do najwyższych stanowisk kierowniczych w Szwajcarii. Dzieje się tak pomimo ustaw określających parytety płci dla zarządów i stanowisk kierowniczych w największych szwajcarskich firmach. Jednym z głównych czynników dyskryminacji ze względu na płeć jest decyzja kobiet o założeniu  rodziny. Dlatego kobiety w Szwajcarii, jeżeli pracują zawodowo, to w niepełnym wymiarze godzin, co związane jest to głównie z koniecznością opieki nad dziećmi. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć jest także istotnym problemem w Szwajcarii. Okazuje się, że kobiety zarabiają średnio o 20% mniej niż mężczyźni, co oznacza, że aby osiągnąć porównywalny poziom sukcesu, muszą pracować od nich znacznie dłużej.

Jak widać, praca w Szwajcarii to coś więcej niż radzenie sobie ze złożonością przepisów podatkowych czy płacowych. Pracownicy i  zagraniczne firmy muszą także dostosować się do kultury biznesowej Szwajcarii.

Szukasz pracy w Szwajcarii? Aplikuj tutaj